Skip to content
  • Strona główna
  • Technologia
  • Biznes
  • Moda
  • Rozwój
  • Dom i Ogród
Home › Biznes › Jak wygląda w praktyce księgowość małych firm

Jak wygląda w praktyce księgowość małych firm

Dawid Kowalski
  • Biznes
18 lipca 2020
Share:
facebook
twitter
whatsapp
pinterest
linkedin

Księgowość małych firm nazywana jest powszechnie małą księgowością. Rozpoczynając prowadzenie jej, należy przygotować się na prowadzenie przede wszystkim ewidencji przychodów, a także księgi przychodów i rozchodów. Dzięki tym dokumentom możliwe jest dokonywanie rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym.

Księgowość małych firm – korzyści

Obecnie, przedsiębiorcy niezwykle często wybierają sposób prowadzenia rozliczeń jakim jest mała księgowość. Jest to przede wszystkim doskonałe ograniczenie zbędnych kosztów prowadzenia działalności. Na rynku, dostępnych jest wiele programów online, dostępnych dla każdego obywatela – które niezwykle ułatwiają owe zajęcie. Kiedyś popularne były przede wszystkim programy online do rozliczania faktur VAT a także innych. Obecnie, zakres działalności online bardzo się rozszerzył – jest to też między innymi, możliwość samodzielnego wyliczania zobowiązań podatkowych, czy również sporządzania deklaracji. Dzięki wszystkim tym ułatwieniom, samodzielne prowadzenie małej księgowości nie wymaga od przedsiębiorców skomplikowanej wiedzy, ułatwia im wykonywanie zadań a tym samym pomaga wiele zaoszczędzić – co jest szczególnie istotne podczas rozpoczynania własnej działalności. Jedyne czego potrzebują wówczas właściciele firm, to komputer z dostępem do Internetu, troszkę wolnego czasu oraz osoba, która pomoże im doradzić w razie jakiś nieprawidłowości. To niezwykle prosta i powszechna w obecnych czasach metoda.

Księgowość małych firm a podatek VAT

W przypadku, kiedy przedsiębiorstwo jest podatnikiem VAT a także prowadzi niewielką firmę. Ma obowiązek prowadzenia małej księgowości rozpoczynając od rozpoczęcia prowadzenia rejestru zakupu i sprzedaży VAT. Różnice zaczynają się w zależności od tego w jakim rozliczeniu bierze udział. Jeśli jest to rozliczenie miesięczne, wówczas przedsiębiorca ma obowiązek wypełnić deklaracje rozliczeniowe VAT – 7. Natomiast, w przypadku rozliczenia kwartalnego, obowiązkowe jest prowadzenie deklaracji rozliczeniowej VAT – 7K. Niezwykle istotne jest, aby złożyć ową deklarację do dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca następującego po każdym okresie rozliczeniowym.

Księgowość małych firm a składki ZUS

Niewiele osób wie, iż istnieje zależność co do terminu płacenia składek ZUS w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Przykładowo, firma, która nie zatrudnia żadnych pracowników zobowiązana jest do wykonania płatności do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Natomiast, jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, może wydłużyć ten termin do piętnastego dnia miesiąca.

Dawid Kowalski

Ostatnie wpisy

  • Jak rozpocząć swą przygodę ze sklepem elektronicznym?
  • Torby reklamowe – czy warto w nie zainwestować?
  • Co się wiąże ze zmianą miejsca zamieszkania?
  • Jak zaopatrzyć rośliny ogrodowe w wodę?
  • Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu hipotecznego?

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.