Skip to content
  • Strona główna
  • Technologia
  • Biznes
  • Moda
  • Rozwój
  • Dom i Ogród
Home › Technologia › Usterka ecu – czy naprawa jest opłacalna?

Usterka ecu – czy naprawa jest opłacalna?

Dawid Kowalski
  • Technologia
20 stycznia 2021

Od kilkunastu lat w samochodach osobowych pojawia się coraz więcej podzespołów elektronicznych. Zamontowane innowacyjne układy elektroniczne odpowiedzialne są za odpowiednią pracę silnika, układu hamulcowego oraz wielu innych bardzo ważnych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo.

Nieprawidłowa naprawa a usterka ecu

Nierzadko zdarza się, że usterka ecu wynika z fabrycznej wady tego podzespołu. Przyczyn, które wskazują na awarię sterownika wtrysku może być bardzo dużo. Obecnie tego typu usterki zdarzają się dość często z powodu braku doświadczenia w tuningowaniu auta, montażu instalacji gazowych czy też przez nieumiejętne zakładanie alarmów.
Na uszkodzenie sterownika wtrysku bardzo często ma wpływ także długotrwała jazda takim samochodem, który ma uszkodzoną cewką zapłonową z wadliwie działającymi czujnikami. Niemałą zasługę mają w tym zakresie zaniedbania ze strony blacharzy. Jeśli podczas wykonywania poszczególnych prac blacharskich doprowadzają oni do przecieków na elektronikę, to wówczas zalany sterownik przestaje działać.

Awaria ecu może objawiać się na wiele sposobów. Czasami zdarza się, że silnik nie chcę się uruchomić. Innym razem uszkodzony sterownik ma wpływ na nierówną pracę silnika, problemy z jego rozruchem oraz wzrost zużycia paliwa. Najczęstsza przyczyna uszkodzenia ecu wynika z: uszkodzenia układów wykonawczych, przepięcia się układów zasilania oraz uszkodzenia oprogramowania i pamięci.

Prawidłowa diagnoza usterki ecu

Obecnie na prawidłowe stwierdzenie uszkodzenia sterownika jest wiele sposobów. Jedną z najbardziej popularnych wśród mechaników samochodowych metod jest podłączenie auta do testera diagnostycznego. Kolejnym skutecznym sposobem, który nie wymaga użycia narzędzi, jest odczyt błędów, dzięki kontrolce check engine. Najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na usterkę sterownika silnika to: nieodpalające auto, gasnący silnik, znikoma reakcja pedału gazu, nierówna praca silnika, unoszący się dym spod klapy silnika oraz gasnący silnik po rozgrzaniu.

Wymiana sterownika jest jednak rzadkością. Ma to miejsce tylko w przypadku jego zalania bądź przepalenia. Szanse na naprawę usterki ecu są również znikome gdy jego obudowa zostanie w znaczny sposób uszkodzona. Z kolei gdy dojdzie do przedostania się do tego podzespołu niewielkiej ilości wilgoci, pomocne będzie odświeżenie ścieżek przewodzących.

Na szczęście naprawa tego podzespołu wcale nie musi być droga, bowiem często psują się oporniki, kondensatory czy też przekaźniki. Czasami zdarza się też, że przepali się bezpiecznik oraz oderwą się ścieżki.
Nowoczesne sterowniki są tak skonstruowane, że naprawa nie jest łatwa. Niemniej pomimo znacznych utrudnień można jeszcze znaleźć odpowiednią osobę z doświadczeniem i wiedzą, która potrafi naprawić sterownik ecu.

Dawid Kowalski

Ostatnie wpisy

  • Windykacja z faktur
  • Dlaczego warto korzystać z przemysłowych zbiorników na wodę?
  • Jak rozpocząć swą przygodę ze sklepem elektronicznym?
  • Torby reklamowe – czy warto w nie zainwestować?
  • Co się wiąże ze zmianą miejsca zamieszkania?

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.